HREK : Utnptls reformjavaslatok az MTK-tl |
Utnptls reformjavaslatok az MTK-tl
2010.11.30. 19:57
Juhsz Tibor az MTK tehetsgkutatsi igazgat gondolatai, reformjavaslatai az NB I-es tancs asztaln.
AKADMIK
I. Arrl, hogy mirt fontosak az Akadmik, s ezek tmogatsa.
Az utnptls kpzs s nevels ngy kiemelt terlete:
1. tehetsgkutats
2. tehetsggondozs
3. infrastruktra
4. versenyrendszer
E ngy egyformn fontos, elengedhetetlen alapfelttel nlkl, hossz idn t tart, folyamatos, minsgi utnptlskpzst nem lehet vgezni. Ugyan van az orszgban nhny olyan mhely / minden dicsretet megrdemelnek /, ahol a rendszer egyik-msik felttele adott, gy kisebb-nagyobb rszeredmnyt fel tudnak mutatni – ltalban egy-egy korosztly jobb bajnoki helyezst -, de erre hossztvon s tbb korosztlyt rintve, csak az Akadmik kpesek. Ezt tmasztjk al az elmlt vek eredmnyei is, amelyek objektv mutatk s egyben az egyesletek hatkonysgt is mutatjk:
- utnptls bajnoki cmek s helyezsek,
- korosztlyos vlogatottak szma,
- kinevelt els osztly, profi labdargk szma.
Ismerve a hazai elszomort statisztikkat – mindenekeltt a labdargk ltszmt - nem nehz beltni, hogy a tehetsgeinknek, az egyenletes sportgi s mentlis fejldshez minden terleten minsgi feltteleket kell biztostani. Ebben nem lehet tvedni, mert klnben knnyen visszatvedhetnk a mlt - Bozsik- programot s az Akadmikat megelz - idszakba, aminek ismert az "eredmnyessge". Mindenki szmra egyrtelm az, hogy milyen alacsony hatkonysggal mkdtt az utnptls nevels haznkban az Akadmik idszaka eltt. Pedig rszfelttelek mr akkor is adottak voltak, pl. voltak j edzk, tehetsges jtkosok, vagy valahol ppen elfogadhat plyk / Npliget /. Mg iskolba is jrtak „valahov” a gyerekek s ettek is "valamikor valamit". ppen ez az "elhibzott" mlt az, ami bebizonytotta, hogy nem elg egy-egy rszterleten megfelel feltteleket biztostani, hiszen a minsgi utnptlskpzs sszetett feladat, minsgi kpessgekhez minsgi felttelrendszer kell. Nincs tlsgosan sok tehetsgnk, fejldsket nem lehet a vletlenre, vagy nhny egyni rdekbl kiindul, a valsgot nem, vagy nem pontosan bemutat vlemnyre bzni.
A felttelrendszert egysgesen kell rtelmezni. Minden Akadminak magas szinten kell vlaszt adni elssorban:
- a kpzs-nevels,
- a versenyeztets,
- a minsgi tpllkozs,
- a pihens - regenerci,
- a rehabilitci – orvosi ellts,
- egszsggyi prevenci,
- az iskolai oktats krdseire.
Ezrt mindenkppen azokat az Akadmikat kell tmogatni, ahol a jtkosok mindennapi – sportgi s nem sportgi - tevkenysgt komplex mdon rtelmezik, s magas sznvonalon, jelents anyagi rfordtssal vgzik.
II. Arrl, hogy mirt kell klnbsget tenni az Akadmik kztt.
Az Akadmik osztlyozsa elengedhetetlen, hiszen mra - nmi tlzssal - az "akadmik orszga lettnk". A kpzs s nevels terletn vannak objektv s szubjektv / n. "szakmai", vagy teljesen egyni / elemek. Az Akadmik minstsben csak az objektv mutatkat szabad figyelembe venni, hiszen csupn azok az sszevethet elemek. Napi szinten az nehezen lenne rtelmezhet, pl. hogy melyik Akadmin jobbak az edzsek, hol kedvesebb a matek tanr, vagy, hogy hol rzik jobban magukat a gyerekek, mint ahogy azt sem knny sszevethetni, hogy melyik a szebb intzmny, mg akkor sem, ha az intzmnyek kztt eszttikailag is meglehetsen nagy a klnbsg. Konkrtan megllapthat viszont pl. az, hogy:
- hny fves s mfves plyval rendelkezik az intzmny,
- hny jtkost kpeznek,
- milyen kpzettsgek az edzk, vezetk,
- milyen eredmnyessggel dolgoznak – bajnoksgok, kinevelt jtkosok szma,
- hogyan oldjk meg az oktatst – sajt akadmin bell,
- hogyan oldjk meg a tpllkozst - vitaminok, kiegsztk, folyadkptls,
- hogyan oldjk meg a pihenst – sajt kollgium, szobk szma, felszereltsge,
- hogyan oldjk meg az egszsggyi elltst – sajt masszr, orvos, stb.
nmagban a kpzs nehezen rtelmezhet, annl inkbb sszefggsben, az utnptls nevels elemeivel. Az edzs, a pihens, a tpllkozs, az rtelmi s mentlis nevels egymstl elvlaszthatatlan sszetevk. Dicsretes dolog, ha egy j kpessg jtkosnak valamely dlutn, egy magasan kpzett edz, egy j minsg plyn foglalkozst tart. Tz ve ezt mg elgnek, st irigylsre mltnak hittk. Akadmiai szinten azonban ennl sokkal tbb az elvrs s bizonyosan nagyobb a hatkonysg is. A pldnl maradva, elvrs az, hogy a jtkos optimlis llapotban vegyen rszt az edzsen / pihenten, ne egy hosszabb utazs utn, megfelel tpllkozssal kszlve /. Az edz fllsban - s csak az Akadmin - legyen alkalmazsban, akkor lljon rendelkezsre, amikor az szakmailag indokolt, ne rohanjon edzs utn msodllsba egy msik csapathoz. Csak szakmai okai legyen annak – ne pedig praktikus -, hogy mikor, milyen plyn folyik a kpzs. Nyilvnval, hogy a sajt infrastruktrval s szakmai programmal nrendelkez akadmik rendkvl hatkonyan tudnak mkdni, hiszen csak sajt szakmai elvrsaiknak kell megfelelni, csak nmagukat kell szervezni, mg a kevesebb tnyleges tulajdonnal, ezltal kisebb szabadsggal rendelkez "Akadmiknak" szmos kompromisszummal kell megkzdeni, ami a szakmai nrendelkezst nehezti, vagy akr gtolja. Labdargsunk fejldsnek szempontjbl rendkvl fontos, hogy az Akadmik tnyleges rtket kpviseljenek, megtlskben "szubjektv presztzs elemek" ne jelenjenek meg, klnben nmagunkat csapjuk be.
Nem az a krds, hogy egy-egy Akadmia, vagy Sportkzpont, a hatkonysg s az rtkkpzs oldaln milyen elemeket tart fontosnak, hanem az, hogy a rendelkezsnkre ll, akr tudomnyos httrrel is megtmogatott hazai s nemzetkzi tuds s tapasztals, milyen feltteleket hatroz meg az Akadmikkal szemben. Ilyen szempontbl csak egy alapkrds van: hogyan tudjuk a legjobb jtkosokat kpezni? Vannak krdsek, felvetsek, amelyekhez taln tnyleg szksges nmi tudomnyos magyarzat. Azon lehet vitatkozni, pl. hogy egy mrkzs utn a jtkosok szmra hideg, vagy meleg vizes frd ajnlott, vagy, hogy mennyi s milyen vitamint szedjenek, esetleg, hogy ihatnak- e sznsavas vizet, de a legtbb, az Akadmia minstst meghatroz krds nem ilyen "bonyolult".
Nhny krds, amelyekre taln egyformn "rezzk" a vlaszt.
Melyik Akadmin, vagy Sportkzpontban lehet a magasabb szint munkt vgezni?
- Amelyik nll infrastruktrval rendelkezik, vagy amelyik nem?
- Amelyik sajt plykkal rendelkezik, vagy amelyik nem?
- Ahol kt edz dolgozik egy csapattal, vagy ahol csak egy?
- Amelyik sajt kollgiummal rendelkezik, vagy amelyik nem?
- Amelyik nll oktatssal rendelkezik, vagy amelyik nem?
- Ahol kt-hrom f lakik egy lgkondicionlt, zuhanyzs, WC- s szobban, vagy amelyikben ngy-t f lakik egy levegtlen szobban, kzs mosdval?
- Amelyik bentlaksos Akadmia, vagy amelyikbe utazni kell minden nap?
- Ahol dietetikus lltja ssze a ment, vagy ahol nem?
- Ahol dolgozik sportpszicholgus, vagy ahol nem?
- Ahol rendelkezsre llnak a regenerci, rehabilitci eszkzei s szakemberei, vagy ahol nem? Stb.
A legtbb krdsre egyformn tudunk vlaszolni. Az Akadmiai pontrendszer kialaktsa, az utnptls nevels kiemelt szempontjai szerint trtntek. Benne megfelel hangslyt kaptak a klnbz jelleg, de lnyegkben sszefgg elemek. Ez a rendszer a minsget tmogatja, ezrt ezen vltoztatni nem kell.
UTNPTLS VERSENYRENDSZER
I. Arrl, hogy mi benne a j.
1. Sajnos, nem sok pozitv elem van benne, de azrt nhnyat taln mgis rdemes kiemelni. Ilyen az szi – tavaszi lebonyoltsi rendszer, amin vltoztatni nem indokolt, hiszen alapveten prhuzamos az iskolai oktatssal, br az iskolai sznetekhez mg pontosabban kell illeszkednie. ghajlati okok is amellett szlnak, hogy ne legyen vltozs, fleg gy, hogy utnptls mrkzseket lehet mfves borts plykon is rendezni, s ilyennel – a kiemelt bajnoksgokban – mr a legtbb helyen rendelkeznek. Tovbbi vals rv, az utnptls terletn is, a nemzetkzi harmonizci, hiszen nemzetkzi tornkat s felkszlsi mrkzseket az elit utnptls csapatok is jtszanak.
Nem kell vltoztatni a bajnoksg jellegn sem, vagyis legyen tovbbra is bajnok s kies. Nem ez a lebonyoltsi rendszer a rossz, hanem az egyesleti vezetk s edzk "eredmny" rtelmezse, felfogsa. Egyetlen vezetnek s edznek sem tiltja meg senki, hogy ne egy mrkzs szmszer eredmnyt tekintse "valdi eredmnynek", hanem pl. egy v alatt, a felntt csapat szmra kinevelt jtkosok szmt, vagy ppen az edzsmunka minsgt, vagy akr egy csapat, illetve jtkos fejldst. Senki sem kveteli meg az egyesleti vezetktl, hogy az utnptls edzket eredmnyknyszer alatt foglalkoztassk. Ezek az elvrsok mindig helyi szinten jelennek meg, ezrt nem blcs s nem letszer dolog ezeket kzpontilag szablyozni. Amennyiben eltrlnnk a bajnoki jelleget, akkor is vezetnk a tabellt csapatok, edzk, szlk s "hirdetnnek" bajnokot. / Itt kell megjegyezni, hogy a kiess s feljuts rendszert a feljut korosztlyok vals erejhez kell s lehet igaztani. / A vltoztats a gyengket s a kzepeseket ersten meg, hiszen nem ksztetne folyamatos minsgi munkra s megsznne egy hossz tvon is mrhet objektv faktor. Ez a "htorszg" csapatait sem sztnzn, hiszen nem lehet feljutni. Nem sztnzn a tehetsgkutatst sem. Tovbbi negatv hatsa lenne, hogy kitrln a gyerekekbl a gyzelemhez elengedhetetlen gyztes mentalitst. A gyzelem igenis fontos dolog, ugyanis nem csak futballozni, de gyzni is meg kell tanulni. Htftl – pntekig tantsuk meg jtszani a gyerekeket, szombaton pedig tantsuk meg ket gyzni. Szigoran a sportszersg hatrain bell, sosem elvtelenl s fleg nem mindenron. Ms gyakorlatot kvet orszg pldjt felesleges pldaknt hozni, hiszen a mi utnptlskpzsnk ms trsadalmi alapokon szocializldott, st a legtbb orszgban is "valdi bajnoksg" van.
2. A korosztlyok jelenlegi kiemelse szintn elfogadhat megolds a tehetsgek versenyeztetsre. A kt venknt emelked orszgos kiemels / U13, U15, U17, U19 / megfelel lehetsget teremt arra, hogy a kiemelt tehetsgek minden vben kiemelt bajnoksgban jtszanak. A jelenlegi orszgos tehetsgmutatk mellet – nmi korrekcival – mg mindig ez a rendszer a legclszerbb.
II. Arrl, hogy mi benne az, amin vltoztatni kell.
1. A bajnoksg naptri felosztsa jelents vltoztatsra szorul. Nem letszer a bajnoksg kezdse - ezt bizonytja szinte az sszes csapat v eleji / augusztus / mrkzs halaszts zne -, de a jtkosok iskolai elfoglaltsghoz nem illeszkedik megfelelen a bajnoksg vge sem. A gyerekekre nehezed v vgi iskolai ktelezettsg s a jniusi knikula sem kedvez a mrkzsek lebonyoltsnak. Jelenleg a tli sznet – a kiemelt bajnoksgokban - indokolatlanul hossz, a nyri sznet pedig tlzottan is rvid. Legalbb az els s msod osztly utnptls bajnoksgok esetn vltoztatni kellene. A bajnoksgok augusztus vgn – 20. utn – kezddnnek, s november legutols hetben fejezdnnek be. A mrkzsek kt s fl hnapos sznet utn, februr kzepn folytatdnnak s mjus vgig tartannak. Ezekkel a kt – kt hetes cssztatsokkal a nyri idszakban + 1 hnapot nyernnek a gyerekek, s az ves "jtklefedettsg" is egyenletesebb lenne, hiszen a szezonok kztt 2X 2,5 hnapos sznetek lennnek. Tovbbi rvek, hogy:
- a hosszabb pihensre lettani szempontbl is szksgk van a gyerekeknek,
- nyron tbb idt tudnnak a csaldjukkal eltlteni, hiszen kt httel ksbb kezddhetne a felkszls, illetve a bajnoksg,
- v vgn, az iskolai ktelezettsgeiknek / tanuls, osztlykirnduls, kulturlis programok, dikolimpiai dntk stb. / is jobban, illetve magasabb szinten felelhetnnek meg,
- a rgis s az orszgos kivlaszt tborokat is jobban el lehet helyezni a nyri "tgasabb" sznetben,
- ezzel lervidtennk a "jtk nlkli" tli idszakot, amelyben egybknt amgy is szerepelne valamilyen felkszlsi, esetleg nemzetkzi mrkzs,
- nem kellene 30 – 35 fokos knikulban edzeni s jtszani a gyerekeknek, tekintettel arra, hogy gyakran kezddnek az utnptls mrkzsek dl krli idpontokban,
- nem elhanyagolhat az a tny sem, hogy ilyen esetekben jelents – slyosan kros – UV. sugrzsnak vannak kitve a jtkosok,
- mfves plyk mr a legtbb helyen rendelkezsre llnak, de indokolt esetben lehet a plyavlaszti jogok felcserlst is kezdemnyezni.
2. Cskkenteni kell a kiemelt / I. osztly / s a nem kiemelt / II. osztly / bajnoksgok kztti – bajnoki osztlyok kztt szksgszeren meglv klnbsgeken tli – sznvonalklnbsgeket. Most nincs meg kpessgben s tudsban az elvrhat tmenet az I. - II. osztly csapatok kztt. Tizenhat kiemelt I. osztly csapat van, pl. U19- ben, majd a II. osztlyban tbb mint szz! Az nem szolglja a tehetsgek fejldst, hogy az egyik vben kiemelt osztlyban indulnak a csapatok, mg a kvetkez vben egy jelentsen gyengbb – inkbb III-IV. osztlynak megfelel – bajnoksgban. A DVSC U18- as csapata pl. tavaly, a kiemelt U17- es bajnoksgban, az orszg legjobb csapataival tallkozott, mg az idei bajnoksgban – nem megbntva senkit – a Tiszakanyrral, a Ktajjal, a Tuzsrral. Ltre kell hozni egy valban kiemelt, I. osztly U13, U15, U17, U19 orszgos bajnoksgot egy csoporttal / 16 csapattal /, alatta felmen rendszerrel a II. osztly U13, U15, U17, U19 orszgos bajnoksgot kt csoporttal / kelet – nyugat 16 – 16 csapattal /, alatta pedig meg kell hagyni – szintn felmen rendszerrel - a most II. osztlyknt mkd rendszert, de III. osztlyknt, 4-6 csoporttal. Minden kiemelt bajnoki osztlyt "nllnak" kell tekinteni, ott jtszani minden csapatnak, csak "sajt jogon" lehet. Vagyis ebben a rendszerben nem "cipeln" magval - alanyi jogon - az U19, az U17- et, illetve, az U15, az U13- at. A cl az, hogy a legjobb kpessg csapatok valban egymssal jtszanak. Ennek ellenre, azrt kevs "pratlan" egyeslet lenne a kiemelt bajnoksgokban. Ezzel a vltozssal mgis megsznnnek a rendkvl gyenge bajnoksgok, az risi klnbsgek tudsban s eredmnyben, ugyanakkor a kis csapatoknak eslyk lehetne egy-egy korosztlyban a kiemelt bajnoksgba jutni. Rangban s kpzsben minsgi lehetne a II. osztly is, st "lejjebb" sincs ez megtiltva. Kzel azonos tudsszint csapatok tallkoznnak minden vben. Ezzel elsegtennk a kitn utnptls mhelyek fel a tehetsgek migrcijt is.
3. Az utnptls bajnoksgok esetn, a kies s feljut csapatok meghatrozsban is vltoztatni kell. Mivel nincs mindegyik korosztlynak kln kiemelt bajnoksga – ez jelenleg nem is kell – nem lehet teljesen fggetlenteni egyik korosztlyt a msiktl. A jelenlegi – sszevont rtkelses - lebonyolts nem j, mert nem veszi figyelembe a "kvetkez korosztlyok" tnyleges jtkerejt, hiszen az adott bajnoki v vgeredmnye, mindig a kvetkez korosztlyoknak hatrozza meg a lehetsgeit, vagyis, az elz korosztlyok helyezse jogn indulhatnak - vagy nem indulhatnak – a kvetkez korosztlyok a bajnoksgban. A mostani szisztma szerint, pl. a ’92- es, U19- es korosztly idei eredmnyessge hatssal van a ’95- s, U16- os korosztly, jv vi lehetsgeire. Ez abszurd. Ez nem szolglja a jobbak, a tehetsgesebbek fejldst. Ezrt kln – kln kell kezelni minden kiemelt bajnoki osztlyt. Lehetsg a kiess – feljuts krdsben az, ha a magasabb osztlybl kies csapat/ok/ s az alacsonyabb osztlybl feljut csapat/ok/ "kvetkez vi korosztlya" kt mrkzsen eldnti, hogy melyik a jobb csapat, s a kt mrkzs gyztese jut/marad a magasabb osztlyban. / A pros mrkzseket abban az esetben nem kell lejtszani, ha egy csapat, az alacsonyabb osztlybl, a „feljuts jogt” eleve – az adott bajnoksgban megengedett korosztlynl - fiatalabb korosztllyal rte el, s a magasabb osztlybl kies csapat tlk idsebb korosztly. Ez, a trgy vi bajnoksg minden mrkzsre, minden jtkpercre s minden jtkosra vonatkozik. / gy meghagyjuk a "kiscsapatoknak" a feljuts remnyt s eslyt, ugyanakkor egy-egy gyengbb korosztly nem tudja "tnkretenni", az alapveten jl mkd utnptlsmhelyeket, fiatalabb korosztlyokat. Lehet olyan msodlagos haszna is ennek a vltoztatsnak, hogy nem kell pl. egy tehetsges jtkost "visszatartani" sajt korosztlyba csupn azrt, mert a kiesst csak gy tudjk elkerlni, ha megerstik a "pontszerz" csapatot. Ez a megolds nem garantlja azt, hogy a legjobb csapatok lesznek mindig a kiemelt csoportban - hiszen az eldk jogn indulhatnak -, de azt igen, hogy egy kies csapat nem rntja szksgszeren magval a jobb kpessg fiatalabb korosztlyt.
4. rdemes vgig gondolni azt, hogy az NB. I. es kluboknak kell- e ktelezen U18- as csapatot indtani a II. osztly U19 bajnoksgokban? Ktelez rvnnyel semmi kpen. Ugyan valban ezeknl a csapatoknl tallhat a legtbb tehetsg, de ezek a jtkosok - az Akadmik beindulsval -, egyre inkbb, mr megosztva tallhatk. Nagyon-nagyon ritka – taln mr nincs is - tehetsges "tiszta U18-as" korosztly. Az igazn kiemelked kpessg jtkosok ebben a korban, szinte mr biztosan korosztlyuknl feljebb jtszanak: a kiemelt ifiben, az NB III.– as, vagy NB. II- es tartalkcsapatban, esetleg a felntt csapatban. Sajnos nincs ma haznkban annyi tehetsg, hogy az U18- as csapatokat kiemelt kpessg gyerekek alkothassk. Azok a jtkosok, akik 18 vesen mg a sajt korosztlyukban jtszanak, nagy valsznsg szerint nem lesznek I. osztly jtkosok. Vrhatan egy v mlva, kiregedve az U19- bl kldik majd el ket, teht az eltancsolsukat nem lehet elkerlni, csupn elodzni. Dnthet persze egy szakmai vezets, az U18- as csapatuk indtsban, de - a kiemelt U19 –es bajnoksgban indul egyesletek szmra -, a ktelez jelleg U18- as csapat indulst meg kell szntetni. A formlis indulsnak nem sok az rtelme, hiszen ettl mg nem lesz se tbb jtkos, se tbb csapat, se jobb bajnoksg. A bajnoksgok "kln kezelsvel" - a fent lert mdon - nem kell "prban" gondolkodni / U16-U18 /. Ebben a korosztlyban, a rendelkezsre ll erforrsokat mr csak az igazn tehetsges gyerekekre szabadna fordtani, a nem igazn tehetsgeseket pedig alacsonyabb osztly klubokba kellene irnytani. Legalbbis nem kellene meggtolni - adminisztratv ton – azokat a csapatokat, akik gy ptik fel az utnptlsuk rendszert. Fontos, hogy a nem kiemelked kpessg gyerekek se vesszenek el a labdargs szmra, de becsapni sem szabad ket. Ez az rdekk is.
5.A kiemelt bajnoksgokban jtsz utnptls jtkosok nagyobb rsze az v els felben szletett. Kizrhat az, hogy az v msodik felben szletett gyerekek tehetsgtelenebbek lennnek, mint a korbban szletett trsaik. Valsznleg az okok msak. A fiatalabb gyerekek a kivlasztds folyamatban nagy szmban vesznek el a labdargs szmra. Ezrt szksges lenne, hogy minden jtkos abban a flvben mg jtszhasson a "sajt" korosztlyban, amikor szletett. Minden jtkosra szksgnk van. Ezt a lehetsget, vagy mskppen, ezt a kedvezmnyt egszen U15- s korosztlyig rdemes lenne megadni. Ksbb, ifjsgi korban mr egyre inkbb megsznnek, a retardci okozta - mindenekeltt, a teljest kpes tudsban meglv -, klnbsgek. Ha valaki novemberi szlets, akkor azon az szn mg jtszhasson abban a bajnoki korosztlyban, amelyik letvt ppen akkor tlti be, vagyis pl. egy 1995. november 12. szlets jtkos 2010 szn, 15 vesen mg lehessen egy U15- s csapat tagja, hiszen ezt a lehetsget az v elejn szletett trsai is megkaptk. A mai meghatrozs szerint ez a fi, mr U16- os jtkos. Ezzel a kedvezmnnyel taln nem tnnnek el a labdargs szmra, az v vgn szletett, sok esetben retardlt gyerekek, de legalbbis – ha nem is sokan, de csapatonknt nhnyan - nagyobb esllyel, kedvezbb felttelek mellett versenyeznnek az idsebbekkel. Ez ugyan tlen nmi plusz jtkos mozgssal jrna, de ez a legtbb csapatnl egybknt is megtrtnik, teht klnsebb problmt nem okozna.
6. Egysgesteni kellene az U12- es csapatok megyei, rgis s orszgos versenynek plyamrett. Jelenleg - szvetsgektl fggen - klnbz lebonyoltsi formkban s klnbz plyamreteken versenyeznek a 10 – 11 ves gyerekek. Van ahol fl plyn / megykben /, vagy hromnegyed plyn / Budapesten / s van, ahol egsz plyn / II. osztly U13 / folyik a bajnoksg. Egybknt a plyamretek ltalnos meghatrozsa eleve nem biztost hasonl mret jtkteret, hiszen a – vltoz mret - nagy plya mreteitl fgg a fl – illetve a hromnegyed plya mrete is. Az idsebb korosztlyoknl ez nem jelent akkora gondot, de ezeknl a gyerekeknl mg igen. A "mterben" meghatrozott egysges jtkteret nehz lenne htrl – htre mindenhol pontosan kijellni – br taln ez lenne az igazi megolds -, de az U12- es korosztly ltalnos lettani mutatinak s a sportg kpzsi kvetelmnyeinek leginkbb megfelel hromnegyed plys jtkteret egysgess s ktelezv lehetne tenni. Ez azzal jrna, hogy a korosztly - a mostani gyakorlathoz kpest - csak egy vvel ksbb, U13- knt csatlakozna az orszgos versenyrendszerbe. Vagyis jvre, a 2000- es korosztly mr nem indulna el - egy vvel fiatalabbknt – a rgis II. osztly U13- ba, hanem a szkhelye szerinti megye, vagy rgi szvetsgeinek szervezsben egy „tmeneti” hromnegyedes bajnoksgban szerepelne. A jelenlegi rossz s szakmaiatlan versenyeztetsi knyszer megszntetsnek minimum szintje az, hogy az egyesletek szakmai vezetse nllan dnthessen az U12- es csapat indulsrl. Tovbbi mdostst jelentene, hogy a mindenkori U13- as korosztlyok bajnoksgban - a plyamretek feltntetsvel -, javasolni kellene a "kismret" nagyplyn trtn versenyeztetst, amit mintegy t v mlva mr ktelezv kellene tenni.
7. Az utnptls mrkzseken, meg kellene vltoztatni a jtkosok le - s becserlsnek mdjt. Az utnptls mrkzseken, csapatonknt 5-7 jtkos cserjre van lehetsg, ami extrm esetben meccsenknt akr 10-14 jtkmegszaktst is jelenthet. gy tartalmas, folyamatos s rtkelhet jtkot - fleg a msodik flidben - nehz nyjtani, a sokszor tapasztalt "idhzs" pedig teljessggel idegen a fiatalok kpzsnek szellemtl s cljtl. Ezrt a kvetkezt kellene tenni: egy mrkzsen, egy csapat - a flidei szneten kvl -, maximum hrom alkalommal cserlhessen, egy-egy alkalommal termszetesen akr tbb jtkost is. A csapatok egyszerre - egy idben - is cserlhetnek, de ekkor mindegyik csapat "elveszt" egy lehetsget. Ezzel a vltozssal folyamatosabb lehet tenni a jtkot s ez a valdi kpzsi cloknak is jobban megfelelne.
8. Vltoztassuk meg a mrkzsek elhalasztsnak eddigi gyakorlatt. ves viszonylatban – ilyen-olyan indokkal - rengeteg mrkzs elhalasztst krik a csapatok. Nha indokoltan, sokszor pedig - csupn az „eredmnyknyszer” miatt - egyltaln nem. A mostani halasztsi gyakorlattal, sok - eredmnyt hajszol - csapat visszal. Ez teljesen ellenttes az utnptls nevels cljaival, st esetenknt ez mr a bajnoksg komolysgt is megkrdjelezi. Arra, hogy egy ilyen jelleg gonddal kelljen megkzdeni, minden csapatnak egyforma eslye van. ltalnosan elmondhat, hogy az v vgre - mjusban, jniusban - feltorldott mrkzsek, a kpzst msodlagoss teszik. A jelenlegi eljrs szerint a csapatok "egymssal megbeszlve" krik a mrkzs elhalasztst. Ez a gyakorlatban gy mkdik, hogy a nhny meghatroz jtkost nlklzni knyszerl csapat "megkri az ellenfelt", hogy a "sportszersg" elvei szerint, egyezzen bele egy msik idpontba. Az ilyen csapat, mr azzal is sportszertlensget kvet el, hogy sajt problmjt, felelssgt, egy msik csapatra hrtja. Valjban ez a "sportszersg" teljessggel ellenttes a valdi sportszersggel, annak nemes s pozitv tartalmval semmilyen mdon ssze nem egyeztethet. St! ltalban a vtlen csapat a "bkessg kedvrt" egyezik bele a szmra rendkvl kellemetlen s kedveztlen krsbe. Az j eljrs szerint, errl csak a Szvetsg dnthetne, mg akkor is, ha mindkt csapat a mrkzs elhalasztst kri. Tovbb ehhez, a Szvetsg csak bizonytottan indokolt esetben jrulhatna hozz. A korosztlyos vlogatottakra vonatkoz gyakorlat korrekt, azon nem kell vltoztatni. Teljesen elfogadhat rv az is, ha egy csapat, a Magyar Labdarg Szvetsgtl, egy nemzetkzi tornn val rszvtel miatt kr halasztst s mindezt kell idben teszi. Az egszsggyi problmkra hivatkozsoknl azonban, mr nem szabad engedkenynek lenni. Sem a bajnoksg komolysga, sem a vtlen csapatok miatt. Egy csapat ltalban 18-20 jtkosbl ll, ezrt csak akkor kellene a Szvetsg fel benyjtott halasztsi krelmet elfogadni, ha legalbb 7 jtkos orvos ltal igazoltan beteg. Egy tartssal br, komoly s valdi clokat maga el tz egyeslet, illetve csapat, mg ebben az extrm helyzetben is lejtssza a mrkzst - hiszen ltszmban megvannak -, de taln ez az a hatr, amikor mr elfogadhat a krs. /Arrl nem is szlva, hogy ilyen esetekben fiatalabbakkal is "feltlthet" egy csapat./ Ebben az esetben az orvosi igazolsnak tartalmaznia kell a betegsg megnevezst s a gygyuls vrhat idejt. Vagyis ellenrizhet legyen a valdisg s az indokoltsg. Az ellenfelet, a krelem elfogadsrl, a Szvetsg rtestse ki – ne a krelmez csapat -, elkldve Nekik a krelem dokumentumainak a msolatt.
9. Magyarorszgon mg mindig az a gyakorlat, hogy utnptlskor jtkosokkal amatr sportoli szerzdseket ktnk. Ez a szerzds legtbbszr csupn az egyesleteket rdekt vdi, hiszen rghz kti a jtkosokat. Termszetesen rthet, ha az egyeslet valamilyen formban megprblja megvdeni az rdekeit, hiszen a jtkosok ltal fizetett tagdjak nem fedezik teljesen az egyesletek rfordtsait. Ugyanakkor, attl "amatr" egy jtkos, hogy szabadon dnthessen arrl, hogy hol szeretne sportolni. A szlk/jtkosok s az egyesletek kztt fennll feszltsget, rdekellenttet feloldhatn az, ha megsznnnek az amatr sportszerzdsek s helyette ismt bevezetsre kerlne egy jl megfogalmazott "tarifarendszer". gy szabadon jtszhatnnak a jtkosok ott, ahol szeretnnek, az egyesletek pedig nem reznk gy, hogy hltlanul bntak velk, vagy ppen "lenyltk" ket. Az tigazolsi dj megllaptsakor tmpont lehetne: a jtkos bajnoki osztlya / ahol ppen jtszik s ahov tart / az egyesletnl eltlttt id, a korosztly, a korosztlyos vlogatottsg, a bajnoki mrkzseken, csapatban elfoglalt hely / stabil csapattag, vagy nem /, az orszgos korosztlyban elfoglalt hely / orszgos szrseken elrt eredmny /, a jtkosra vente rklttt sszeg. gy az eurpai normknak megfelelen - szerzds nlkl - mkdne az tigazolsi rendszer s rengeteg felesleges adminisztrcitl szabadulnnk meg. Ms vonatkozsban pedig valban a j felttelek mellett, hossz tvon is jl s eredmnyesen mkd egyesletekbe ramolhatnnak a tehetsges gyerekek, gy, hogy senki sem rezn magt vesztesnek. gy minden s mindenki az rtkn lenne kezelve. Senki sem rezn magt vesztesnek, a gyztes pedig a magyar labdargs lenne.
10. Nehz feladat, de meg kell vltoztatni az utnptls nevels mentlis krnyezett, httert is, mert klnben semmilyen reform nem hoz rdemi vltozst. Nem elg az ltalnos megfogalmazs s nem elg azt mondani, hogy "csupn a meglv szablyokat kellene alkalmazni". Nem! Meg kell hatrozni - konkrt sport - s lethelyzetekben - a vezetk, edzk, jtkosok, szlk, egyb egyesleti alkalmazottak plyn, illetve plyn kvli viselkedsi normit s ezeket ellenrizni, adott esetben kvetkezetesen szankcionlni kell. Ltre kell hozni egy sportpszicholgusokbl, pedaggusokbl s jogszokbl ll bizottsgot, amely ezt a munkt elvgzi. A labdargsbl mindennem erszakot s agresszivitst szmzni kell. Szigor erklcsi s szakmai elvrsokat kell megfogalmazni a jtkvezetkkel szemben is. Tevkenysgket tbbszr kell ellenrizni, kivltkppen a kiemelt bajnoksgokban dolgozk munkjt. A nem azonos megyebeli csapatoknak csak egy harmadik megybl rkez jtkvezet vezethessen mrkzst. Az ellenrz munkt tmaszthassa al hitelesen – az ellenri jelentsen tl - a mrkzsrl kszlt videofelvtel is.
Budapest,2010.10.26.
|